En drøy time etter at Ida Njåtun ble nummer tre sammenlagt i allround-VM kopierte Sverre Lunde Pedersen hennes prestasjon.
Fana-løperen gikk inn til sin aller første mesterskapsmedalje som senior, kun slått av Sven Kramer, som sikret sin syvende tittel i allround-VM, og russeren Denis Yuskov.
For Lunde Pedersen var det gullsmak av bronsemedaljen.
– Dette er min første seniormedalje, og jeg er kjempefornøyd. Det har vært et av mine mål i karrieren, og nå har jeg klart den første medaljen. Det gir en god følelse. Jeg har tatt steg hele tiden og var nærme i EM. Endelig får jeg det til, sa Pedersen til NTB.
Sensasjonell VM-bronse til Ida Njåtun: - Jeg skjønner ikke helt hva som har skjedd
Sjanseløs mot Kramer
Lunde Pedersen ville blitt verdensmester dersom han hadde slått parkamerat Sven Kramer med syv tideler.
Men Fana-gutten fikk det, ikke helt uventet, tøft i par mot tidenes beste skøyteløper.
Nederlenderen tok umiddelbart initiativet og lot ikke nordmannen få komme på "skuddhold".
Kramer gikk som en klokke med rundetider på 30,7 og 30,8. Lunde Pedersen lå lenge på lave 31-runder.
Men 22-åringen ble sliten mot slutten og avsluttet milløpet med runder på 32,1 og 33,0. Kramer avsluttet på tiden 12.56,70. Sverre Lunde Pedersen gikk i mål på 13.09,46, sekundet bak sin egen personlige rekord.
– Det var blytungt hele veien. Jeg fant aldri spesiell flyt og gikk på ren vilje. Jeg skjønte det ville bli vanskelig å ta sølvet. Jeg er uansett veldig fornøyd, sa Pedersen.
Selv om han fikk kraftig juling av Kramer på mesterskapets siste distanse, var han sikret medalje. Spørsmålet var av hvilken valør: Sølv eller bronse.
Yuskovs kamp mot nordmannen
Svaret fikk han i paret etter, da Denis Yuskov gikk mot Denny Morrison. Russeren hadde åtte sekunder å gå på mot Lunde Pedersen.
Yuskov holdt lenge nordmannen på armlengdes avstand. Men midtveis i milløpet merket russeren kjøret.
Rundetidene gikk opp i 32,5 og 33,0 og det var fortsatt 4000 meter igjen å gå.
Spørsmålet var om han kunne justere seg inn igjen.
Yuskov så ned på skøytene, tydelig preget, men kan klarte å hente seg inn igjen og unngikk en sprekk.
Han bet tennene sammen og avsluttet sterkere enn Lunde Pedersen. Med tiden 13.12,49 sikret han sølvmedaljen sammenlagt med seks sekunders margin.
Fakta om Sverre Lunde Pedersen
22 år (født: 17. juli 1992)
Idrett: Skøyter.
Klubb: Fana
Meritter:
VM: 1 bronse i allround.
Junior-VM: To allround-gull, fire gull på enkeltdistanser, to gull på lagtempo.
NM: 1 gull på enkeltdistanser.
Aktuell: Tok bronse i allround-VM søndag. Det var hans første medalje i et internasjonalt mesterskap som senior. (©NTB)