Forretningsmannen Carlos Fernandez, fagforeningsmannen Carlos Ortega og flere andre opposisjonsledere forlot et hotell i Caracas gjennom en bakdør etter å ha blitt tipset om at de snart ville bli arrestert.Ifølge William Davila, som er talsmann for opposisjonen, var den politiske politistyrken Disip i ferd med å omringe hotellet da opposisjonen ble advart. Davila skal selv ha vært blant dem som skulle arresteres.

Opposisjonen hadde akkurat gjennomført en pressekonferanse om den 20 dager lange politiske streiken, som har som mål å avsette president Hugo Chavez. Streiken har rammet oljesektoren spesielt hardt.

Det påståtte arrestforsøket kom kort tid etter at forsvarsminister Jose Luis Prieto sa at militæret ville få en slutt på oljestreiken.