Venstre og Kristelig Folkeparti avviser mistillit mot justisminister Anders Anundsen (Frp) i asylbarnsaken. Men for å nøye seg med sterk kritikk i stedet for å støtte opposisjonspartienes mistillitsforslag, krever de at alle utsendte mindreårige i perioden fra juli til desember i fjor får asylavslagene vurdert på nytt.
Det vil ikke Frp-lederen uten videre gå med på.
— Vi er rett og slett uenige om hvorvidt forskrifter skal ha tilbakevirkende kraft eller ikke. Jeg konstaterer at Kristelig Folkeparti og Venstre mener det, Frp er uenig. For øyeblikket konstaterer jeg at Venstre og KrF har det synet de har. Vi mener vi har fulgt opp den avtalen vi har med Kristelig Folkeparti og Venstre på en god måte, der vi har en balanse mellom innstramminger på den ene siden og oppmykinger på den andre. Det er uheldig om forskrifter får tilbakevirkende kraft, sa Siv Jensen på Politisk kvarter i NRK tirsdag morgen.
Frps stortingspolitiker i justiskomiteen, Jan Arild Ellingsen, legger ikke skjul på at Hareides ultimatum vil bli svært dårlig mottatt.
— Kravet vil utløse en ny storm i partiet, sa han til Dagens Næringsliv mandag. (©NTB)