Jenta pustet dårlig etter fødselen, og det ble satt i gang gjenopplivning av henne flere ganger. Til tross for at babyen var alvorlig syk, er det ikke dokumentert systematisk overvåking av henne i mer enn halvannen time, skriver Drammens Tidende.

Tre timer etter at det ble besluttet å overføre det syke barnet til nyfødtintensiven, ble hun flyttet. Da ble hun imidlertid sendt til Rikshospitalet, fordi tilstanden var dramatisk forverret. Jenta døde senere.

— Det var utrolig leit og vi beklager at dette skjedde. Hendelsen har preget hele avdelingen, og gjør det fortsatt. Vi tar tilsynsrapporten på største alvor, og bruker den som arbeidsverktøy i arbeidet med å forbedre praksis og prosedyrer, sier Ingerid Herstad Nygaard, avdelingssjef for gynekologi og fødselshjelp ved Bærum sykehus. (©NTB)