Spellemann flytter seg til Stavanger, og skal lage en hel helg med konserter og seminarer i tillegg til selve prisutdelingen lørdag 23. mars.
De nominerte til Spellemann 2012 ble presentert i Oslo tirsdag. Det er 40. gang at landets gjeveste musikkpriser deles ut.
Og selv om klassen hiphop er utelatt på grunn av for få påmeldte i år, kan Karpe Diem likevel bli den kommende kveldens store vinnere, skriver Aftenposten.
Chirag og Magdi er nemlig nominert i tre klasser: Pop, tekstforfatter og årets video.
Flere med to
Ingen andre fikk tre nominasjoner, men flere fikk to:
Tønes, Susanne Sundfør, LidoLido og ikke minst elektronikaartist Hans-Peter Lindstrøm.
Han ble like godt nominert med to album i samme kategori, for sine Smalhans og Six cups of rebel.
Kaizers favoritt
Ellers var det som vanlig noen få overraskelser i nominasjonene.
- Tror ikke vi vinner
Blant annet at hverken John Olav Nilsen & Gjengen eller Kaizers Orchestra ble nominert i klassen for rock.Kaizers kan likevel stikke av med et par priser, for ved siden av nominasjonen i klassen for beste video, gir det ikke spesielt høye odds å tippe at de blir kåret til Årets Spellemann når prisen flytter seg til jærbuenes nærområde Stavanger.
Bransjehelg
Det er første gang prisen deles ut i Stavanger, en flytting som ifølge NRK er permanent tenkt.
Man satser også på å arrangere en del seminarer og konserter i dagene før selve Spellemann, slik at det hele blir en helg med musikkbransjetreff.
Her er alle de nominerte:
Barneplate Diverse artister – «Vi har den ære – en hyllest til Thorbjørn Egner»
Christine Sandtorv – «Stjerneteller – Gullamanter»
Rasmus & Verdens Beste Band – «Gul snø»
Blues Billy T Band – «Mo-Billy-T»
Amund Maarud – «Dirt»
Vidar Busk & His Bubble Of Trouble – «Troublecaster»
Country Ida Jenshus – «Someone To Love»
Hellbillies – «Tretten»
Paal Flaata – «Wait By The Fire»
Danseband Pegasus – «Forandringer»
PK & Dansefolket — «Slik ho er»
Vagabond – «2»
Elektronisk musikk Lindstrøm – «Six Cups Of Rebel»
Lindstrøm – «Smalhans»
Mungolian Jetset – «Mungodelics»
Folkemusikk/Tradisjonsmusikk Annbjørg Lien – «Khoom Loy»
Niko Valkeapää – «Gusto»
Ottar Kåsa – «Ottar Kåsa»
Jazz Elephant9 w/Reine Fiske – «Atlantis»
Moskus – «Salmesykkel»
Neneh Cherry & The Thing – «The Cherry Thing»
Sidsel Endresen & Stian Westerhus – «Didymoi Dreams»
Zanussi Thirteen – «Live»
Klassisk Ralph Van Raat/Håkon Austbø – «Messiaen: Visions De L'Amen/Debussy: En Blanc Et Noir »
Kåre Nordstoga – «Bach: Concertos And Chorale Preludes»
Leif Ove Andsnes – «The Beethoven Journey: Piano Concertos Nos. 1&3»
Vilde Frang – «Nielsen, Tchaikovsky – Violin Concertos»
Komponist Cikada – «Eivind Buene: Possible Cities/Essential Landscapes (Komponist: Eivind Buene)
Farmers Market – «Slav To The Rythm» (Komponist: Stian Carstensen)
Nordic Voices/Berit Opheim Versto – «Himmelkvad» (Komponist: Lasse Thoresen)
Trondheim Symfoniorkester – «Ståle Kleiberg: David And Bathsheba» (Komponist: Ståle Kleiberg)
Rolf Borch – «Inside Out» (Komponist: Ørjan Matre)
Metal Enslaved – «Riitiir»
El Caco – «Hatred, Love and Diagrams»
Nekromantheon – «Rise, Vulcan Spectre»
Pop Hanne Kolstø – «Flashblack»
I Was A King – «You Love It Here»
Karpe Diem – «Kors På Halsen, Ti kniver i hjertet, mor og far i døden»
LidoLido – «Pretty Girls And Greys Sweaters»
Susanne Sundfør – «The Silicone Veil»
Rock Death By Unga Bunga – «The Kids Are Up To No Good»
Last Heat – «Last Heat»
Motorpsycho & Ståle Storløkken – «The Death Defying Unicorn»
Tommy Tokyo – «And the Horse Came Riderless»
Samtid Asamisimasa – «Pretty Sound»
Frode Haltli – «Arne Nordheim Complete Accordion Works»
Rolf Borch – «Inside Out»
Tekstforfatter Ellen Sofie Hovland – «Vær her for meg» (Tekstforfatter: Ellen Sofie Hovland)
Fredrik William Olsen – «Hver gang æ græv» (Tekstforfatter: Fredrik William Olsen)
John Olav Nilsen & Gjengen – «Den eneste veien ut» (Tekstforfatter: John Olav Nilsen)
Karpe Diem – «Kors på halsen, ti kniver i hjertet, mor og far i døden» (Tekstforfatter: Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid, Chirag Rashmikant Patel)
Tønes – «Sån av Salve» (Tekstforfatter: Frank Tønnesen)
Viser Henning Kvitnes – «Ingen tid å miste»
Kari Bremnes – «Og så kom resten av livet »
Odd Børretzen & Lars Martin Myhre – «Noen ganger er det over»
Tønes – «Sån av salve»
Åpen Klasse Daniel Herskedal/Marius Neset – «Neck Of the Woods»
Farmers Market – «Slav to the Rhythm»
Mari Kvien Brunvoll – «Mari Kvien Brunvoll»
Årets musikkvideo Kaizers Orchestra – «Begravelsespolka» (Regissør: Eivind Tolås)
Karpe Diem – «Toyota'n til Magdi» (Regissør: Kavar Singh)
Madcon feat. Kaveh – «Snu deg rundt» (Regissør: Frederic Esnault)
Mikhael Paskalev – «I Spy» (Regissør: André Chocron)
Susanne Sundfør – «The Silicone Veil» (Regissør: Luke Gilford)
Årets nykommer og Gramostipend Frida Amundsen – «September Blue»
Gabrielle – «Mildt sagt»
Highasakite – «All That Floats Will Rain»
LidoLido – «Pretty Girls & Grey Sweaters»
Moskus – «Salmesykkel»
Årets Hit Admiral P – «Kallenavn»
Donkeyboy – «City Boy»
Sirkus Eliassen og Ben Kinx – «Æ vil bare dans»
Vamp – «Liten fuggel»
Vinni – «Sommerfuggel i vinterland»