Fjorårets rekordnivå for påmelding til Spellemannprisen er overgått, skriver NTB.
Ved utløp av fristen var 608 bidrag påmeldt, inkludert musikkvideoer. Tilsvarende tall for i fjor var 568 bidrag.
Spellemann 2006 går av stabelen i Thalia Teater i Chateau Neuf lørdag 27. januar. Det er 35. gang prisen blir delt ut, og showet vil også i år blir sendt direkte på TV 2. Programledere for kvelden er Thomas Numme og Harald Rønneberg.
Nominasjonene er som følger:
Kvinnelig artist:
Elvira Nikolaisen, «Quiet Exit»
Marit Larsen, «Under the Surface»
Mira Craig, «Mira, Mira»
Mannlig artist:
Bjørn Eidsvåg, «Nåde»
Odd Nordstoga, «Heim the mor»
Thomas Dybdahl, «Science»
Popgruppe:
deLillos'85, «Suser videre»
Jim Stärk, «Turn around and look»
Minor Majority, «Reasons to hang around»
Elektronika:
Lindstrøm, «It's a feedelity affair»
Splaxxter Watts, «The Shakeout»
The Whitest Boy Alive, «Dreams»
Samtidsmusikk:
Grex Vocalis/KORK, «Arne Nordheim: Draumkvedet»
Norske Kammerorkester/dir. Terje Tønnesen, «Corelli Machine»
Rolf-Erik Nystrøm, «Concepts of sorrow & dangers»
Rock:
120 Days, «120 Days»
Bonk, «Bonk against nothing»
Madrugada, «Live at Tralfamadore»
The Low Frequency in Stereo", «The last temptation of...»
The School, «Espionage»
Blues:
Kid Andersen, «Greaseland»
Rita Engedalen, «Heaven ain't ready for me yet»
Woodleg Odd, «Foot tetish»
Country:
Claudia Scott, «John Clare's dream»
Ila Auto, «If you keep pickin' it might never heal»
Roy Lønhøiden, «Sanger fra skogen»
Metal:
Benea Reach, «Monument Bineothan»
Enslaved, «Ruun»
Gorgoroth, «Ad majorem sathanas gloriam»
Keep of Kalessin, «Armada»
Hip hop:
Darkside of the force, «El dia de los puercos»
Karpe Diem, «Rett fra hjertet»
Tungtvann, «Siste skanse»
Folkemusikk/gammaldans:
Kvarts, «Steinsprang»
Majorstuen, «Juledrøm»
Tindra, «Lukkeleg vaking»
Danseorkester:
Ole Ivars, «Ole Ivars så klart!»
PK & Dansefolket, «Heng deg på»
Scandinavia, «Alle mann til pumpene»
Jazz:
Atomic, «Happy new years!»
Hege Sunde/Norske store orkester, «Denada»
Håkon Kornstad/Håvard Wiik, «The band and the beautiful»
Ken Vandermark/Paal Nilssen-Love, «Seven»
The Thing, «Action jazz»
Klassisk musikk:
Leif Ove Andsnes, «Horizons»
Marianne Thorsen/TrondheimSolistene, «Mozart: Violin Concertos»
Oslo Camerata, «Grieg: Holberg Suite».
Sveinung Bjelland, «Scarlatti & Mendelssohn: Sonatas»
Viser:
Helene Bøksle, «Elverhøy»
Lars Bremnes, «Hjertekaptein»
Ola Bremnes, «Gudene vet»
Vamp, «I full symfoni» (med KORK)
Åpen klasse:
Hanne Hukkelberg, «Rykestrasse 68»
Kristin Asbjørnsen, «Wayfaring Stranger – A spiritual songbook»
Mari Boine, «Idjagiedas – In the hand of the night»
Terje Isungset, «Igloo»
Wibutee, «Sweet mental»
Barneplater:
Jul i svingen, «Diverse artister»
Maj Britt Andersen, «Onger er rare»
Veslemøy Solberg & Felix Johansen, «Eventyret om Hanna»
Årets nykommer:
120 Days, «120 days»
Elvira Nikolaisen, «Quiet Exit»
Marte Wulff, «Jacket»
Mira Craig, «Mira, Mira»
Rockettothesky, «To Sing You Apple Trees»
Musikkvideo:
Bjørn Eidsvåg m/Elvira Nikolaisen, «Floden»
Christel Alsos, «Come On»
Grand Island, «Us Annexed»
Marit Larsen, «Don't Save Me»
The Sweet Birch, «Seer Believer