KrF vil dele inn elever etter kunnskapsnivå
Siste fra Valg
Folkemøte i Kristiansand |
Lillesand (opptak) |
Kalender
Valgomat |
Velgerportretter |
Valgbloggere |
Partier
Resultater |
Representanter |
Valglister |
Landsoversikt
Siste valgnyheter
Fra leserdebatten
Kommentar til: Gir skatehallen 100.000 kroner
Siste innenriks
- 17:09 Anmelder SAS-emisjon til EU-kommisjonen
- 16:42 Døde under polititransport - sønn får 600.000 i erstatning
- 16:16 Staten krever tøffe kutt av de ansatte i SAS
- 15:03 Politiet avhører ansatte om ventelistesaken
- 14:33 Notodden-drapet: Håper på avhør onsdag
Siste utenriks
Hva mener du om forslaget? Skriv din mening nederst i saken.
- Forslaget går på at en deler inn i gul, rød og blå gruppe, der det er elever på ulikt nivå. Da får du en undervisning som er på det nivået du ligger på. Det handler om å få en følelse av mestring, sier KrFs førstekandidat i Aust-Agder, Kjell Ingolf Ropstad.
Han tror skolen på denne måten kan skape vinnere.
- Det handler ikke om at alle elever skal få seksere, men om at noen kan heve seg fra en treer til en firer og føle mestring på sitt nivå.
- Folk er forskjellige
I KrFs partiprogram heter det: "Vi mener også at det må utarbeides bedre
modeller for å styrke den tilpassede opplæringen, for eksempel gjennom
deling av klassene i flere timer og fag, slik at elevene får en undervisning
mer rettet mot deres kunnskapsnivå. Det er likevel viktig at elevene som
utgangspunkt har klasser som er inndelt uavhengig av nivå."
Ropstad ønsker slike grupper fra åttende klasse. Han kaller ungdomsskolen "det glemte trinnet".
- Skolen sliter med å kunne akseptere at folk er forskjellige. Dagens skole er tilpasset en slags gjennomsnittselev som ikke finnes. Mens vårt opplegg bygger på at vi er ulike mennesker som trenger ulike løsninger.
Frykter ikke stigmatisering
Ropstads partikollega i Vest-Agder, Dagrun Eriksen, er ikke redd for at
elevene blir sortert som flinke og mindre flinke.
- Jeg er ikke redd for den stigmatiseringen. Stigmatisering skjer også innforbi klassen som den er i dag. Hvis du skal tilpasse undervisningen, kan ikke alle ha samme pensum. Lik opplæring gir ofte forskjellighet, mer enn ulik opplæring, sier Eriksen.
Ropstad og Eriksen vil overlate til skolene å vurdere hvordan en slik modell kan gjennomføres. Intensjonen er å ha nivådifferensiering i enkelte fag, ikke å dele elevene inn i faste klasser.
- I noen fag, som for eksempel tysk og vanskelig matte, er utfordringen at noen alltid vil synes det er for lett og noen for vanskelig. Da kan vi dele inn i grupper og tilpasse undervisningen, sier Ropstad.
Flere lærere
For å lykkes med nivådifferensieringen, må skolene tilføres flere lærere.
- Skal vi klare mer av den nivåtenkningen som mange lærere kunne synes det var spennende å jobbe ut fra, da trenger vi flere lærere, fastslår Eriksen.
I tillegg ønsker KrF praktiske fag tilbake i ungdomsskolen, for å lette på teoritrykket.
- De elevene som er lynintelligente i hendene blir kalt teorisvake. Jeg har aldri hørt noen bli kalt praktisksvake, og det er jammen noen av dem også, sier Dagrun Eriksen.
DELTA I DEBATTEN: Vil nivådeling i klassen skape skoletapere eller skolevinnere?
FVN.NO - FRA FORSIDEN
SE VIDEO:
Tor Inge Knudsen var den eneste som kom seg fra Randøyene og inn til fastlandet i dag tidlig. Han brukte en liten plastbåt.
Forsvareren:
SE VIDEO:
Advokat Sveinung Søndervik Johnsen, forsvarer til Arne Skare, ba retten om å frifinne den tidligere sognepresten da han avsluttet sin prosedyre i tingretten tirsdag.
Kommer seg ikke på jobb:
SE VIDEO FRA SØRLANDSKYSTEN:
Flere øysamfunn er isolert av enorme mengder is. Se isen fra helikopter.


















