LS 2010:
-
FOTO: Kristian Fjeldstad
- Gubbenes glanstid er forbi
Unge skyttere vil prege kongelaget og norgeseliten i fremtiden. Det mener denne gjengen, som får full støtte av NRKs ekspertkommentator, Ola Lunde.
AV: kristian fjeldstad
ELVERUM: - Gubbenes glanstid på skytebanen er forbi. Nå inntar ungdommen finalene og kongelaget, sier en offensiv Daniel Sørli (19) fra Greipstad skytterlag etter endt feltskyting på Landsskytterstevnet i går. Han satser knallhardt på å få en plass på torsdagens kongelag.
Sammen med Marit Sangesland (19) fra Øvrebø skytterlag avsluttet han i vår tre år på Norges Toppidrettsgymnas (NTG) på Kongsvinger, med skyting som spesialisering. Kun to sørlendinger har gjort det før dem.
På NTG gis det anledning til å trene mellom 15 og 20 timer ukentlig med trener og ukentlig stevnedeltakelse gjennom hele skoleåret, samtidig som de får en fullverdig utdannelse.
- Det er tre år hvor alt er tilrettelagt for å bli skikkelig god. Vi kommer inn i et veldig bra skyte- og treningsmiljø, og har landets beste trenere. Det sier seg selv at det blir resultater, sier Sangesland.
- Det har aldri vært så mange unge, fremadstormende skyttere på gang som det er nå. De trener enormt mye. Det blir vanskeligere for hvert år for veteranene å leve på gamle bragder, men ingen av oss gubber er lei oss for utviklingen, sier NRKs ekspertkommentator, Ola Lunde.
- Dette er kjempebra for sporten. Jeg tror tendensen blir enda mer synlig under årets finaler på Landsskytterstevnet – og at vi får en ung konge eller dronning i år, sier Lunde.