Annonse
Annonse
Annonse
Annonse

Andreas deler gulloppskriften

Andreas Thorkildsen sier han ikke har noen hemmeligheter, og deler gulloppskriften villig vekk.
Annonse
Annonse

Stjernetrim med Jim:

- Overraskende bra, sier Knut Tørum.

Prøver seg mot tidligere norgesmester i karate.

Annonse

Dykk i arkivet:

Etter 261 minutters spill i gullsesongen 1980 slapp Start inn sitt første mål. Se arkivbildene.

Møt en av de viktigste rockefotografer. Meritter: John Lennon, Yoko Ono og The Rolling Stones.

Annonse
  • Åge Harald Drangsholt
Tekststørrelse     Skriv ut  

Potchefstroom: – Jeg har ingen hemmeligheter. Jeg deler med dem som spør, sier Andreas Thorkildsen til Fædrelandsvennen.

På treningsleiren han nå befinner seg på i Sør-Afrika har Stuart Farquhar, newzealender som kastet 83,23 meter i fjor, fått tillatelse til å trene sammen med spydstjernen. Det samme har Christina Obergfoll, tysk bronsemedaljør fra Beijing-OL. Og tirsdag 2. februar får han besøk i Oslo av Jonas Lohse, som var den nest beste svenske spydkasteren i fjor med 81,40 meter.

– Hyggelig. Alle har henvendt seg til Thorkildsen etter OL-gullet i Beijing. Den forrige som ba om å få høste av kristiansanderens treningsopplegg var svenske Daniel Ragnvaldsson – flere år tilbake i tid.

– Det er klart flere som har henvendt seg nå enn tidligere, men det er bare hyggelig. Det er bra å ha noen å trene med og noen som kan pushe meg på trening, sier 26-åringen.

– Kan du lære noe av noen som er klart dårligere enn deg?

– Ja. Det er en årsak som ligger bak for alle dem som kaster langt. For meg er det interessant å se hva andre fokuserer og trener mest på, sier den doble OL-vinneren.

Trener Åsmund Martinsen ser på åpenheten som en slags tilbakebetaling for at Thorkildsen i 2003 fikk trene sammen med Steve Backley, som på den tiden var en av verdens beste spydkastere.

– Og nå er det Andreas sine resultater som gjør ham interessant for andre.

Takknemlig newzealender. – Du er ikke redd for at dere blir innhentet som et resultat av åpenheten?

– Man skal aldri si aldri, men vi tenker ikke slik. Vi trener for at Andreas skal bli best mulig, og for å klare det må du også utvikle dem rundt deg. Men når det nærmer seg mesterskap hjelper du ikke dine verste konkurrenter, understreker Martinsen.

Stuart Farquhar er evig takknemlig for at han i Sør-Afrika får daglig innsyn i Thorkildsens gulloppskrift.

– Det er fantastisk. For å bli bedre må jeg lære nye ting hele veien, og det gjør jeg hver eneste dag her, sier 26-årige Farquhar.

Publisert 21.01.09 14:43 Oppdatert 21.01.09 14:43
Annonse
FVN.NO - FRA FORSIDEN

Tre barneskoler i Voiebyen har varslet elever og foreldre, etter to episoder hvor en ukjent mann har spurt om elever ville sitte på.

Eramet i Kvinesdal:

Gassalarmen var gått og det var ingen personer i området, da det tirsdag eksploderte ved den ene smelteovner ved Eramet Kvinesdal.

Annonse