Orkanen Earl er nedgradert, men fortsatt farlig

Miami (NTB-Reuters): I USA har orkanvarslingssenteret NHC nedgradert orkanen Earl til en kategori 3-orkan ettersom uværet har avtatt noe i styrke. Myndighetene betegner likevel Earl som svært farlig.

Langs kysten av delstaten Nord-Carolina er folk i høy beredskap, og myndighetene har evakuert over 100.000 mennesker fra øykjeden Outer Banks, som skjermer den nordlige delen av staten fra Atlanterhavet.

- Vi venter at forholdene langs østkysten skal forverre seg raskt i løpet av natta og morgendagen, sier sjef Craig Fugate i krisedirektoratet FEMA.

Earl er en av de kraftigste orkanene som har truet Nord-Carolina siden orkanen Floyd skylte over USAs østkyst i 1999.

Da døde over 50 innbyggere i delstaten.

Selv om orkanens øye trolig vil unngå det amerikanske fastlandet, kommer Earl til å føre med seg bølger på opp mot 5 meter og svært kraftig vind. (©NTB)

Siste fra Utenriks

Turister bortført i Sinai

Kairo (NTB-AFP): Væpnede beduiner har bortført tre sørkoreanske turister og deres egyptiske guide på Sinaihalvøya i Egypt.

Les også

På forsiden nå

Mest lest

Siste fra Aftenbladet

Siste fra Aftenposten

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra Fevennen

Profilerte stillinger