Kokaintiltalt kvinne meldte seg for politiet
Siste fra Utenriks
Siste utenriks
- 04:34 Hamas varsler offensiv mot Israel
- 02:49 Framgang for de rødgrønne i Sverige
- 02:01 Tysk politiker i hardt vær etter jødeuttalelser
- 01:03 Ingen tegn til utslipp i Mexicogolfen
- 00:23 Mona Sahlin advarer mot danske tilstander
Siste innenriks
- 04:45 Eksperter roser lyntogsatsingen
- 03:52 Stadig flere bruker privatlærer
- 02:49 Norges Bank vil fjerne 50-øringen
- 22:18 Avslutter søk etter savnet kvinne i Troms
- 20:46 Kvinne omkom da hun ble truffet av førerløs bil
- 20:14 Sola: To småfly med problemer på halvannen time
- 19:10 Laber oppfølging på børsen
- 17:06 Tror samme mann antastet jenter i Oslo og Asker
- 16:08 Vurderer å anke Baasland-dom til Høyesterett
- 16:07 Gutt tatt inn etter overgrep i Oslo
Pondus, Nemi og Rocky - les dagens striper
OSLO: - Kvinnen valgte å melde seg til politiet etter at Kripos hadde vært i samtaler med hennes advokat. Hun gikk da til dansk politi og valgte å bli med et fly til Norge, sier informasjonssjef Pia Solhaug i Kripos.
Da 21-åringen kom fram til Gardermoen mandag kveld, ble hun pågrepet, og over natta satt hun på celle i Oslo. Tirsdag var hun i avhør hos Kripos.
- Når avhørene er avsluttet, vil vi vurdere om hun skal begjæres varetektsfengslet, sier Solhaug til NTB.
Etterlyser kjæresten
Boliviansk politi mener at 21-åringen og hennes 22 år gamle norskbolivianske
kjæreste var sentrale da tre norske jenter ble tatt med 22,5 kilo kokain i
bagasjen på flyplassen i Bolivia for ett år siden.
Kjæresten er også siktet i Norge, og han ble tirsdag etterlyst internasjonalt via Interpol, opplyser Kripos.
- Vårt budskap til denne mannen er at vi ønsker at han skal melde seg for norsk politi. Skulle han bli pågrepet andre steder enn i Norge, har han ingen garanti mot å bli utlevert til Bolivia, sier Solhaug til NTB.
Norsk lovgiving tilsier at han ikke kan utleveres til Bolivia om han blir pågrepet her.
Lang etterforskning
Det kom tidligere i mai fram at boliviansk politi hadde tatt ut tiltale mot
paret. De var da allerede etterlyst som vitner i saken. Kripos har
etterforsket saken siden boliviansk politi anmodet om bistand i fjor høst.
- Vi er glade for at denne kvinnen nå har valgt å melde seg etter samtaler vi har hatt med hennes advokat, sier Solhaug.
Den 21 år gamle kvinnen vil samtykke til varetektsfengsling, sier hennes advokat Nicolai Bjønnes.
- Min klient har meldt seg frivillig for politiet og forklart seg i avhør. Hun nekter straffskyld, men forstår at politiet vil få rettens medhold i varetektsfengsling, sier Bjønnes til VG Nett.
Pengetransaksjoner
Etter at hennes venninner ble pågrepet med kokain i Bolivia, flyttet den
norske kvinnen til København, hvor hun den siste tida har studert dans,
skriver VG Nett. Også kjæresten er folkeregistrert i Danmark.
Kripos har ifølge VG Nett hjulpet boliviansk politi med å oversette en rekke norske tekstmeldinger som er sendt mellom de tiltalte.
Ifølge tiltalen har det forekommet flere pengetransaksjoner mellom den norskbolivianske mannens konto og flere kontoer i Bolivia, melder NRK.
Han skal også ha kjøpt en enebolig i Oslo sammen med sin mor og betalt for den med 1,7 millioner kroner i kontanter. Disse forholdene gjør at boliviansk politi mener han er hovedmannen bak narkotikasmuglingen.




















