-
FOTO: SCANPIX
Hiv-eksplosjon blant homofile
Dersom det ikke skjer en fundamental endring i atferden blant homofile kan utbruddet bli vanskelig å få under kontroll, mener Folkehelseinstituttet.
AV: irene svozilik
OSLO: - Mange er nylig smittet. Halvparten av de innmeldte tilfellene ble smittet i løpet av de to siste årene, sier seniorrådgiver Øivind Nilsen ved Folkehelseinstituttet til Aftenposten.no.
Ifølge Nilsen antar man at den kraftige økningen skyldes at mange nysmittede praktiserer ubeskyttet sex mens virusmengden i blodet er høy.
Ekstra høy risiko
- Smitterisikoen er dermed ekstra høy. I tillegg ser vi en økning av kjønnssykdommer som syfilis og gonoré. En person blir lettere hiv-smittet dersom han har en annen kjønnssykdom fra før, sier Nilsen til Aftenposten.no.
Han peker på at økningen i antall hiv-smittede menn som har sex med menn er reell.
Siden 2002 har trenden vært klar. Antallet homofile som blir hiv-smittet har økt betraktelig fra år til år. I 2006 ble det meldt om 90 nye tilfeller av hiv-smittede homoseksuelle.
Ifølge tall fra Folkehelseinstituttet ble det totalt påvist 276 tilfeller av hiv-smitte i Norge. Gjennom hele 90-tallet ble det meldt 30-40 nye tilfeller i året.
Aksomheten er redusert
Nilsen mener aktsomheten blant både hiv-positive og hiv-negative er blitt redusert. Homofile tar større sjanser og frykter ikke lenger sykdommen.
- På et visst punkt har homofile begynt å ta sjanser igjen. Denne trenden ser man også i andre land. Dette kan ha sammenheng med at behandlingen av hiv har blitt god, og at man ikke frykter sykdommen like mye som før, sier Nilsen.
Økningen i smitte blant homoseksuelle er i stor grad lokalisert i Oslo. I tillegg er det flest unge menn i aldersgruppene 25-29 år og 35-39 år som blir smittet, melder Aftenposten.no.
- I Oslo oppsøker homofile for eksempel saunaer og andre arenaer der det utøves tilfeldig, usikker sex. Mange homofile kommer til Oslo og oppholder seg i et miljø som er svært risikoutsatt. De risiker å spre smitte i andre deler av landet når de reiser hjem, sier Nilsen.
Bekymret for utviklingen
Folkehelseinstituttet er bekymret for utviklingen.
- Antallet smittede øker og dermed smitterisikoen ute i dette miljøet. Det kan derfor være vanskelig å få dette utbruddet under kontroll hvis det ikke skjer en fundamental endring i atferden blant menn som har sex med menn i dette miljøet, sier Nilsen.