Annonse
Annonse
Annonse
Annonse

Snarvei over Fedafjorden

Annonse

Møt en av de viktigste rockefotografer. Meritter: John Lennon, Yoko Ono og The Rolling Stones.

Pondus, Nemi og Rocky - les dagens striper

Annonse
Tekststørrelse     Skriv ut  
Kvinesdal: - De to tårnene vil ruve 103 meter over sjøen, og broen blir totalt 565 meter lang. Selv om den til hengebro å være ikke er blir blant de lengste, vil dette bli et markant byggverk.

Det sier prosjektleder Anders Dahl Johansen i VKR-gruppen (arbeidsfellesskap mellom Veidekke, Kruse Smith og Br. Reme).

Det vil koste Vegdirektoratet som oppdragsgiver rundt 200 millioner kroner å bygge broen over Fedafjorden.

- Siden byggingen av broen vil være tidkrevende, var det viktig å komme raskt i gang. Vi har startet støypearbeidet på brotårnet på vestsiden av Fedafjorden, og regner med at dette står ferdig i desember. I påvente av gjennomslag i tunnelen på østsiden av fjorden, vil vi måtte transportere betong og tyngre utstyr over fjorden på lekter, sier Anders Dahl Johansen.

Solid byggverk
Det er en del skipstrafikk inn og ut Fedafjorden. Med en seilingshøyde på 50 meter i 200 meters bredde skulle imidlertid både lastebåter til Øye smelteverk og eventuelle anløp av oljerigger for vedlikeholdsarbeid ved Kvina verft gå klar. Til sammenligning er seilingshøyden under den gamle Varoddbroa i Kristiansand bare 27 meter.

Totalt vil det gå med 8000 kubikkmeter tonn betong og 1500 tonn stål til høybroa. Det nederlandske selskapet BAM har fått kontrakten på stålarbeidet på broen. Kontraktsummen utgjør omtrent halve byggesummen for broa, eller rundt 100 millioner kroner.

På begge sider av fjorden vil de tykke stålkablene som skal holde hengebroen på plass forankres i egne tunneler langt inne i fjellet.

- På det meste vil til sammen 50 mann være i sving med byggearbeidene på broa. Etter at de to brotårnene og tre bropilarer på vestsiden står ferdig, skal det strekkes stålveiere. Selve brodekket blir heist opp og montert i seksjoner som trolig blir 36 meter lange, opplyser Anders Dahl Johansen.

Fedafjord bro vil på begge sider av fjorden gå rett inn i en tunnel. På vestsiden vil det bli laget av- og påkjørsler til E 39 i toplanskryss inne i fjellet. Tilsvarende kryssløsning er brukt i Baneheia i Kristiansand.

Listerpakken
Utbyggingen av ny E 39 over Kvinesheia, der høybroen over Fedafjorden inngår, er det største av i alt ni veiutbyggingsprosjekter i Listerpakken. De nærmeste årene skal det inkludert ny europavei bygges vei for drøye 1,6 milliarder kroner i Lister-regionen. 440 millioner kroner av prosjektet finansieres ved hjelp av bompenger i 15 år. Utbyggingskostnadene for 17,5 kilometer ny E 39 utgjør 1,2 milliarder kroner. 7,5 kilometer av strekningen vil gå i tunnel.

I tillegg til Fedafjord bro, skal det bygges ytterligere sju broer på den nye E 39-traseen mellom Handeland og Feda. Refsti bro på Feda blir 252 meter lang, mens Birkeland bro også på Feda blir 274 meter lang.

Seks nye tunneler
De seks nye tunnelene som skal bygges på E 39 blir Handeland tunnel (190 meter), Vatland tunnel (3200 meter), Opofte tunnel, (120 meter), Teistedal tunnel (1950 meter), Fedaheia tunnel (1450 meter) og Lindland tunnel (250 meter). Lindland og Opofte tunnel får tre kjørefelt. I tillegg skal den eksisterende Svindland tunnel på vestsiden av Fedafjorden utvides med ett kjørefelt i 350 meters lengde.

torbjorn.witzoe@fedrelandsvennen.no

Publisert 15.08.04 18:45 Oppdatert 16.08.04 07:26
Annonse
FVN.NO - FRA FORSIDEN

Agderbyens far lanserer ny kommunestruktur:

Jon P. Knudsen mener 25 kommuner på Agder bør bort. Se forslaget til ”det nye Sørlandet” og si din mening.

Eramet i Kvinesdal:

Gassalarmen var gått og det var ingen personer i området, da det tirsdag eksploderte ved den ene smelteovner ved Eramet Kvinesdal.

Annonse