-
BESLAG: Krimtekniker Bjørn Arve Grongstad redegjorde tirsdag i Kristiansand tingrett for politiets beslag i den overgrepstiltalte 31-åringens bolig.
FOTO: Elling Svela / MMS
Viste barnepornobilder for retten
Deler av bildematerialet som ble funnet på den overgrepstiltalte 31-åringens maskin, ble vist i retten i dag.
AV: elling svela
KRISTIANSAND: Totalt ble 4695 barnepornobilder og 40 filmfiler funnet hjemme hos 31-åringen under razziaen etter pågripelsen i februar.
Materialet inneholdt både poseringsbilder og bilder av seksuelle overgrep.
- Det er begge deler, men i utgangspunktet poseringsbilder. Det er stort sett bare unge gutter, sa krimtekniker Bjørn Arve Grongstad ved Agder politidistrikt da han viste deler av materialet i Kristiansand tingrett.
Bildene ble vist på storskjerm for den lukkede retten. Blant materialet som lå på maskinen var også lagbilder av fotballgutter i Våg.
Politiet fant først 1850 barnepornobilder på mannens datamaskin. Deretter ble ytterligere 2845 bilder funnet på en ekstern harddisk.
Mesteparten av materialet skal ha blitt lastet ned i perioden desember 2007 og januar 2008, altså før de fleste overgrepene mannen står tiltalt for ble utført.
31-åringen er IT-utdannet, men ifølge politispesialist Grongstad så det ikke ut som han hadde forsøkt å skjule materialet.
- Han er en datakyndig mann, men hadde ikke gjemt filene i stor grad. Det ser vi også ved andre beslag. Folk tenker ikke på det, sier Grongstad til fvn.no.
Les også:
- - En lettelse å bli tatt
- - Ingen hensikt å massere i lysken
- Avhørene av gutter fortsatte i dag
- - Fortalte meg selv at det ikke var galt
- Idrettsleder erkjenner delvis straffskyld
- Idrettsleder tiltalt for overgrep mot 27 barn
- Overgrepssak for lukkede dører
- Sportssjefen varetektsfengsles i åtte nye uker
- To Våg-gutter til skal avhøres
- Siktet for 23 overgrep
- Sportssjefen i Våg vedgår overgrep
- Overgrepssiktelse blir krets-sak
- Planlegger omfattende barneavhørsrunde
- Siktet for sex med smågutter